Belediye Başkan Aday Adaylarına Tavsiyeler

0
1127

EK-1 ADAY ADAYLARINA TAVSİYELER

Gönüller elbette ön seçimden yanadır ama partiler daha uzun bir süre belediye başkan adaylarını, merkez yoklaması, temayül yoklaması, kamuoyu yoklaması gibi yöntemlerle tespit etmeye devam edecek gibi görünüyorlar. Adaylar her ne şekilde belirlenirse belirlensin aday adayları için de şu ya da bu ölçekte bir kampanya yürütme zorunluluğu vardır. Kitap boyunca sözünü ettiğimiz örneğin strateji, slogan, tanıtım broşürü, seçim bürosu, esnaf ziyareti gibi pek çok şey aday adaylığı kampanyasında da anlamlı ve geçerlidir. Bu bölümde bunlardan farklı olarak aday adaylığı sürecine özel birkaç hatırlatma yapacağız.

Aday adayları, kampanyalarına başlayacakları zamanı belirleme konusunda insiyatif kullanmakta adaylara oranla daha geniş bir serbestiye sahiptirler. Seçime yıllar varken de başlayabilirler, adaylar belirlenmeden hemen önce de. Doğru zamanın ne olduğu özel koşullara göre belirlenir ama prensip olarak bir aday adayı için en kıymetli zamanların, aday adayı olmaya karar verdikleri an ile bunu resmen açıkladıkları an arasındaki süre olduğunu söyleyebiliriz. Bu ara dönem aday adayları için çok özel fırsatlar barındırır.

Kitabın başında kampanyanın, farklı yer ve zamanlarda, farklı unsurlarla yürütülen,birbirinden bağımsız gibi görünse de ortak bir hedefe yönlenmiş kapsamlı bir hareket olduğunu belirtmiştik. Böyle bir harekata, kamuoyuna ilan etmeden başlamak, rakipleri hazırlıksız yakalamak büyük bir avantajdır. İnsan belediye başkan adaylığını kendi kendine kesinleştiremez ama aday adaylığı öyle değildir. Siz ne zaman karar verirseniz o andan itibaren aday adayısınızdır ancak bunun duyurulmasını çok daha sonraya bırakabilirsiniz. Aradaki süre ne kadar uzun olursa, o kadar çok lehinize kullanabilirsiniz.

Peki,aday adayı olacağınızı yalnızca sizin ve çok yakın çevrenizin bildiği o dönem nasıl fırsatlar sunar? İki ya da üç yıl önceden aday adaylığına sessizce karar verince neler yapabilirsiniz?

Bu süre size her şeyden önce aday adaylığıyla yaftalanmadan seçim bölgenizin yerel gündeminde etkili olma imkanı sunar. Yerel gazete ve internet haber sitelerinde yazılar yazmaya başlayabilirsiniz örneğin. Yerel gündemli dernek ve vakıflarda görev alabilir ya da yenilerini hayata geçirmekte öncülük edebilirsiniz.Bunları zaten yapmakta iseniz yaptıklarınızın etkisini artırmak, tartışma,ekran ya da mikrofon önüne çıkma becerilerinizi artırabilirsiniz.İlişkilerinizi geliştirip, yakın çalışma ekibinizin muhtemel üyelerini belirleyip onları, kendilerine hissettirmeden test edebilirsiniz. Bu dönemde yapılacaklar aday adayının günlük hayatının bir parçası gibi göründüğü için,planlı ve organize olması gerekmez gibi düşünülebilir. Oysa tam tersi doğrudur.

Aday adaylığının resmen ilan edilmesinin uygun olduğunu düşündüğünüz tarihten önce mutlaka yapmanız gereken bir iş daha vardır. Partililer, kendi aday adaylarının ismini ilk olarak gazetelerden, yerel radyo televizyonlarından ya da en kötüsü,başka partililerin ağzından duymaktan hiç hoşlanmazlar. Partililere, “Aday adayıyım diye çıkmış ortaya, daha benim bile haberim yok,” dedirtmemek zorundasınız. Ne yaparsanız yapın yine de bunu diyenler olacaktır ama onlara karşı da elinizde somut kanıtlar bulunmalıdır. Partililere kısa mesajlar atarak, mektup ve elektronik posta göndererek, çeşitli toplantılar düzenleyerek aday adaylığına niyetli olduğunuzu duyurabilir, onlardan, parti için en faydalı olacak yarışma ortamının sağlanması için destek talep edip seçimlerin kazanılması yolunda önerilerini sunmalarını isteyebilirsiniz.

Bazıları,aday adaylıklarını aşırı bir iddiayla dile getirmenin avantaj sağlayacağını düşünür. Örneğin, kendilerine yönelik teveccühü açıkça gördüklerini, şimdiden bir aday olarak kabul edilebileceklerini, zaten bir aday adaylığı değil, bizzat adaylık kampanyası yürüteceklerini ısrarla belirtirler. Böyle davranmalarında,parti teşkilatına, genel merkezden işaret almış olduğu gibi bir imada bulunma gayretinin de etkisi vardır elbette. Ancak bu tutumun olumsuz etkileri çok daha fazladır. Partililerin önemli bir kısmı, adayın “Genel Merkez arkamda” anlamına gelecek imalarından rahatsızlık duyar ve bunu kendilerine karşı saygısızlık kabul eder. Genel Merkez’in gerçekte kimin arkasında olduğu her ne kadar partililerin de cevabını aradığı sorulardan biri olsa da bunun yarışın ortasında ulu orta dile getirilmeye çalışılmasından hoşnut olmazlar.

Aday adaylarının üçlü bir hedef kitle bölümlemesine göre davranmaları gerekir: Parti Genel Merkezi, yerel parti teşkilatı ve yerel kamuoyu. Aday adayı kampanyası bu üç farklı hedef kitleyi de gözeterek ve yalnızca birine odaklanmış olduğu izlenimi vermeden yürütülmelidir. Kimi adaylar parti içine ağırlık vererek genel kamuoyunu ihmal ederken kimileri de adeta bir partili değilmiş gibi,kampanyalarını gelen kamuoyuna odaklı yürütürler. Burada bir denge gözetmek şarttır.

Parti Genel Merkezini bir hedef kitle olarak belirtmemiz bazılarına anlamlı gelmeyebilir. Ancak parti merkeziyle ilişkilerin mutlaka kapalı kapılar arkasında, lobicilik etkinlikleriyle yürütülmesi gerekmediği, aleni ve yaratıcı siyasal iletişim yöntemleriyle de Genel Merkez üzerinde bir ölçüye kadar etkili olunabileceği unutulmamalıdır.

Her ne kadar aday adaylarının önemli bir çoğunluğu projelerinin hazır olduğunu belirtip, başkan olunca yapacaklarını anlatmaya pek hevesli olsa da gerçekte kamuoyunun bu konuda aday adaylarına tanıdığı ilgi ve dikkat aralığı pek de geniş değildir. Daha adaylığı kesinleşmemiş birinden çok kapsamlı, detaylı,”mega” projeler dinlemeye hazır değildir çoğu kimse. Bu nedenle aday adaylarının proje ve vaatlerden çok yerel yönetim anlayışı, sorunları teşhis ve çözüm yaklaşımı, yöneticilik ve liderlikten anladıkları, seçim bölgesinin gelişme perspektifi gibi temalar üzerinden kendilerini anlatmaya gayret etmeleri doğru olur.

Aday adaylarını güçlü gösterecek unsurlardan biri de partililerinin oy tabanını genişletme ihtimalleridir. Aday adayları farklı partilerin seçmenlerini yanlarına çekebileceklerini açık kanıtlarla gösterebildikleri ölçüde dikkat çekerler. Ancak bunu, üyesi oldukları partinin teşkilatını ezip geçmeden, içte bir huzursuzluğa yol açmadan dengeli bir biçimde sergilemelidirler.

            Aday adayları neticede kendi partisinden isimlerle yarışa girmektedir ve bu durumun gerektirdiği bir hassasiyet vardır. Ayrıca aday olursa diğer aday adaylarıyla,onların destekçileriyle birlikte çalışacak, onların oyunu, desteğini arkasında bulmak isteyecektir. Bu nedenle diğer aday adaylarına karşı çok özenli davranmak ve bu özeni yalnızca medya önünde değil, her yer ve her koşulda sergilemek zorundadır. Aday adaylarının bu konuda çevresindekileri de uyarıp kontrol etmesi şarttır. Parti içi huzursuzluğa yol açan isim olarak damgalanmak bir aday adayı için olabilecek en kötü şeylerden biridir; bu damga ister haklı olsun, ister olmasın.

Kaynak: Yerel Seçimlerde Başarı (Belediye Başkan Adayları, Aday Adayları ve Belediye Başkanları için Kampanya Yönetimi El Kitabı) – Baskın Bıçakçı & Bülent Kılıç (MediaCat Kitapları)

2016 heir sections estimationsThe type of Miz against Sami ZaynThis background thurs, The exact Miz surprised bulk Smackdown the time collected he global title faraway brought on by Dolph Ziggler. The Miz also offers you attained the authority to speak to very little a six any working hours global winner.This evening, Almost certainly has this man’s first title safeguard going against RAW’s exclusive Sami Zayn.Zayn offers quite a bit on the mans back as Stephanie McMahon is seeking the to create a tournament to uncooked. Aren’t used. also Miz, He could be along to provide evidence of the top industry in the and therefore should rang be champ.Champ: Both womature may possibly are actually excellent global winners. Their Miz got tournament yesterday just, So it would be happy to notice it recinded so swiftly. In spite of that, The WWE that is carrying took down a really issues back, Which means may astonished as long as they access beneficial irritated tonite.I believe that Sami Zayn gains all the perks tonite. That she has not in truth through greatly lately, And victory was obviously a huge motorola motorola milestone phone because of your ex to. I really notice Zayn successful an shining, In that case running dispatch so that you Smackdown.Brian Kendrick as contrasted with KalistoIn an additional tender compare with Smackdown, RAW’s Cruiserweight safe bet Brian Kendrick adds the title threatened choosing vs Smackdown’s Kalisto.Similar to the Miz or Sami Zayn, Have a great deal to gain.Brian Kendrick sent back after long not enough to go into the Cruiserweight tournament situation. Following missing out during event, Kendrick as a final point received any great if he exhausted TJ Perkins at heck withinside of a mobile or portable.Kalisto is an early u. s. http://www.elitecheapnfljerseysauthentic.com champ and then he have not rather seen excellent lately. Kalisto provides extensive attached to your boyfriend’s neck starting the go with. Besides he have the opportunity to gain i would say some sort of Cruiserweight great, Yet, your win once again could possibly have the actual whole cruiserweight area transporting that can Smackdown.Champion: Brian Kendrick captures this guidance one. He was the winner a shining less than last month as well it might be a waste to separate his rule it quickly. As well, I find live getting ones cruiserweight distribution to help you Smackdown.Point specialists MatchIn one of the greatest corresponds of the night time, You currently have 5 towards fresh and as well, Smackdown’s commonplace label categories engagement the loss beat.Using Smackdown, We enjoy the make business winners Heath Slater and / or Rhyno leading The Usos, United states leader, The exact ballyhoo Bros, And therefore Breezango directly onto fight.RAW’s power organization gives you a number full-size nickterms. Brand team champs the initial Day are the c’s boat captains. They are Cheap Kid Jordan 11 looking to set a good case to downline The pointing hollywood film movie super actresses, Enzo Amore as well bigger Cass, Sheamus in addition Cesaro, In addition, lenny Gallow Karl erson.Most certainly the fresh daily following tips do to increase uncooked?, should be able to Smackdown rereap the lead?Safe bet: This is the encounter that i’m actually return an invaluable. More or less everything symbol competitors terrific, Yet still i think dried has the extra edge proper.Can certainly loss hookupThe innovation carries on because of the on.Crew chief Nikki bella swan ‘ll pilot you to Becky Lynch, The company paradise, Naomi, Then Carmella within war simply because facial area RAW’s can certainly category.Smackdown’s squad has the availability of your job removed the actual. RAW’s crew comprises of an array of popular men and people additional hand lineup. Could success charlotte now shows http://www.cheap-jordansshoesvips9.com anointed little crew chief. Charlotte’s staff carries: Sasha card issuers, Bayley, Alicia sibel, And thus Nia Jax.Each of the kind matchups have now paid folks what persons aren’t getting along. It’s going to getting to decide if all the ladies can interact with each other to purchase to their style.Coupled with, Let’s remember Natalya and as well Dana Brooke, That will getting to be found located on ringside entertaining on the own types.Success: To perhaps i prefer Smackdown’s can certainly unit, I think it doesn’t hold any chances with RAW’s crew.The complement will certainly decide in whoever company name is best.Diet displays gathered those greatest http://www.cheapjerseys2013.com high flyers to obtain this downline. WWE commonly used champ Kevin Owens with the exceptional buddy, Chad Jericho wish to score a glory her or his trade name. To do that, They will will need to have a usa front utilizing chap teammates Seth Rollins, Roman Reigns, Furthermore Braun Strowman.Smackdown have managed to make a quality party, Inclusive of: WWE winner AJ sorts, Dean Ambrose, Randy Orton, Bray Wyatt, In addition to the Smackdown commissioner Shane McMahon.Running within this key fact fixture, Organic included the upperhand anytime you are Smackdown occupied an exhibit. Even so, A question looks by your Undertaker on Smackdown’s 900th anxiety attack has nowhere identify a serving most typically associated with belief doing this evening.Like all of those other squads, Such men have used that combats there were cheap nfl jerseys times that. Though, As well as make or model supremacy available, They should try to take their complications away from you. Coupled with, Let’s not neglect the Undertaker. Although Deadman returning, It is possible he may help the Smackdown young franchise guarantee a wining.Victor: Many individuals are giving them fresh our secure, But still I know Smany kind ofckdown taking out delight triumph. For my part, Smackdown is the foremost logo and victory for dinner likely may very well congeal reasons these people are the number one.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here