Büyükşehir Belediyesi Taşeron İşçilerine CHP Örgütlerinden Destek

0
841

mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci2

MHP’li Burhanettin Kocamaz’ın Başkanlığı kazanmasıyla birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkarılan taşeron işçilerinin haftalardır süren direnişine CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve CHP Mersin Örgütlerinden destek geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Gençlik Kolları tarafından organize edilen destek açıklamasına katılmak üzere Mersin’e gelen CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve beraberindeki partililer, Özgür Çocuk Parkındaki işçilerin çadırını ziyaret ederek direnişlerine destek verdiler.

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, İl Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu, İl Gençlik Kolları Başkanı Serdar Çelik ve çok sayıda partilinin katılımıyla gerçekleşen ziyarette konuşan İl Başkanı Abdullah Özyiğit, ” Biliyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmesinden sonra büyük bir kıyım yaşanıyor Mersin’de. Bu kıyım Türkiye işçi tarihinde tarihe geçecek bir kıyımdır. 2014 yılında böyle bir kıyımı anlamak, vicdana ve insanlığa sığdırmak mümkün değil. Dolayısıyla işçi kardeşlerimiz tekrar işlerine dönene kadar hep yanlarında olacağız. Müzakereyle bu işi çözemezsek, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün gücümüzü kullanıp ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “Değerli basın mensupları, yapmış olduğumuz bu destek açıklamamıza geldiğiniz için Cumhuriyet Halk Partili genç arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Fakat bugünün kahramanı bizler değiliz. İşçi arkadaşlar içinde bu direnişi örgütleyen, bu direnişin bir zafere dönüşeceğine inanan, inancını yitirdikleri anda kaybedeceklerini bildiği için düşmemek üzere, Büyükşehir Belediyesinin bu kıyımına son vermek üzere yola çıkıp her türlü bedeli ödemeyi göze alan işçi kardeşlerimizi selamlarım. Günün kahramanı onlardır.” dedi. Aylardır süren işçilerin direnişinden Genel Merkez olarak haberdar olduklarını ve süreci takip ettiklerini belirten Başkan Yıldız, işçilerin haklı direnişinin destekçisi olduklarını söyledi.

İrfan İnanç Yıldız konuşmasında “Bu sadece Mersin’de yaşanan bir sorun değil. Bu aslında Türkiye’deki diktatöryel rejimin, bir diktatör mantığının, aslında ben yaptım halloldu düşüncesinin Mersin’e yansımasıdır. Burada Büyükşehir Belediyesinin işçilerle ilgili kıyımına gelip de Cumhuriyet Halk Partisi olarak basın açıklaması yapıyorsunuz, burada siyaset yapıyorsunuz diye kimse benim arkamdan bizim arkamızdan eleştiri sunmasın. Şişecam işçileri de işlerinden atıldığında, orada da hukuksuzluk olduğunda işçilerin yanında Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları vardı bunun altını çizerim.”

” Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kocamaz’ın işçi kardeşlerimize ihale süreci bittiği için artık bu taşeron sisteminde sizin iş haklarınız feshedildi benim de yapabileceğim bir şey yok diyerek görmezden gelmesi aslında bizim aklımızla, işçi kardeşlerimizin yüreğiyle emeğiyle bilinciyle alay etmesidir. Kendisi bu ifadeleri kullandıktan sonra yaklaşık 1000’e yakın işçiyi siyasal kadrolarında yani kendi siyasi anlayışlarına yakın insanlardan tercih etmiş ve belediyede bu tercihi kullanmıştır. Bizim itirazımız şunadır ne Cumhuriyet Halk Partili ne de başka bir siyasi partili işçi direnişi, işçi mücadelesi siyasetin de ötesinde bir ekmek, namus vatan mücadelesidir. İşçi direnişi bu yüzyılda bu çağlarda işte kaçak sarayların yıkılabileceği yeni bir cephenin yeni bir anlayışının doğabileceği bir mücadeledir.”

“Hangi siyasi anlayış olursa olsun hangi siyasi yaklaşım olursa olsun ben ve arkadaşlarım ülkeyi taşeron yasaların arkasına sığınarak yönetmeye çalışanlarla bu taşeron yasaları kendine fırsat bilip kadrolaşmaya çalışanlarla, Mersin’i Mersinliler yönetecek deyip sözde milliyetçilik yaparak işçilerin emeğiyle namusuyla ve onların alın teriyle oynayanlarla her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Tarih her zaman direnen insanların hikayesini kaleme almıştır. Mersin’de de bu direniş zafere ulaşacaktır ve Mersin’de bu işçilerin hakları korunacak, buradaki anlayış, buradaki yürek Mersin halkıyla daha da toplumsallaşacak ve bu mücadeleyi bu maçı kaybeden Burhanettin Kocamaz olacaktır.”dedi.

İşçiler adına konuşan sözcü Özgür Yüksek, ” Direnişimize destek vermek üzere Mersin’e gelen CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Sayın İrfan İnanç Yıldız’a, CHP Mersin İl Başkanı Sayın Abdullah Özyiğit’e ve CHP Mersin Gençlik Örgütlerine teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci3mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-iscilerine-chp-den-destekmersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci4 mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci5 mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here