CHP 18. Olağanüstü Kurultayı Tüzük Değişiklikleri

0
663

chp-tuzuk

CHP’nin Olağanüstü Kurultayı’nda tüzük değişikliği de yapıldı. “Üye var, oy yoksa, artık üyelik de yok” Bir sandık çevresinde partiye hiç oy çıkmaması halinde, o sandık çevresinde kayıtlı tüm üyelikler silinebilecek.

*CHP’ye üye olmanın önündeki engeller kaldırıldı, elektronik ortamda başvuruyla da üye olunabilecek. Üyeliğe kabulünde yasal engel olmayanların başvurularını (MYK) karara bağlayacak.

**Üyelik işlemleri sadece ilçe başkanlıkları tarafından değil, aynı zamanda il başkanlıkları tarafından da yapılacak.

***CHP üyesi iken bir başka partiye adaylık başvurusunda bulunan veya aday olanların disiplin işlemine gerek olmaksızın doğrudan kayıtları silinecek.

****İl ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda yedek üyeler göreve getirilecek. Ancak, üyeliklerde düşme tarihinde herhangi bir seçim ya da referandum tarihine 6 ay ve daha az bir zaman kaldığı takdirde MYK, olağanüstü kongreye gerek olmaksızın, doğrudan ya da il yönetim kurulunu görevlendirerek gecikmeden yeni bir yönetim kurulu oluşturacak.

*****Parti Meclisi adayları belirlerken, engellilerle birlikte kadınların ve gençlerin de TBMM’de temsiline özen gösterecek.

******Milletvekilliği için aday belirlenmesinde, merkez yoklaması yapılmasına karar verilen yerlerde eğilim yoklaması yöntemleri kullanılabilecek.

Tüzüğün “Yürürlük ve Yürütme” maddesine eklenen fıkraya göre, söz konusu değişiklikler yürürlüğe girdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here