CHP’de “Tüzük Kurultayı” Bir Başka Bahara…

0
1051

CHP’de başta PM üye sayısı olmak üzere tüzükte yapılacak değişiklikler için  komisyon çalışmaları devam Haziran ayında yapılması planlanan tüzük kurultayı yaşanan önemli siyasi gelişmeler nedeniyle sonbahara ertelendi.

CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda bazı maddeleri değiştirilen tüzüğün tamamen yenilenmesi için çalışmalar sürüyor.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan koordinesinde yürütülen çalışmalarda hazırlanan taslak metnin yine örgütlerle istişare edilerek son şekli verilecek.

Tüzükte yapılması planlanan en önemli değişiklik ise 60 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) üye sayısının 40’a düşürülmesi.

Örgütün PM seçimleri ile il ve ilçe yönetimleri belirlenirken “blok liste” yönteminin ise tamamen tüzükten çıkarılmasını istediği belirtiliyor.

Örgütün istediği bir diğer değişikliğin ise milletvekili ve belediye başkan adaylarının tüm illerde ön seçimle belirlenmesi geliyor.

Yapılması planlanan tüzük kurultayında, “güçlü genel sekreterlik” modelinin ise yeniden hayata geçirilebileceği belirtiliyor. Tüzükte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenen bazı teknik değişikler de yapılacak.

AKP’deki gelişmeler etkili oldu

CHP, ramazan başlamadan yapmayı planladığı tüzük kurultayı çalışmalarını erteledi. Kurultayın ertelenmesinde ise AKP’de yaşanan gelişmelerin etkili olduğu ifade ediliyor. Yeni kabine çalışmaları ve yoğun siyaset gündemi nedeniyle CHP’nin tüzük kurultayını daha sakin olacağını düşündüğü sonbahar aylarında yapacağı belirtiliyor.

CHP Milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında 20-22 Mayıs tarihleri arasında yine Antalya’da kampa girecek.

Belek’te bir otelde gerçekleştirilecek kampın ilk gününde PM toplantısı yapılacak.

CHP, PM olağanüstü haller dışında 3 ayda bir toplanıyor.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here