Pinterest Artık Türkçe

0
662

Sosyal medyanın hayatımızı gün be gün ele geçirdiği bu dönemde, yine bir dil seçeneği haberi ile karşınızdayız.

İlginizi çeken ve sevdiğiniz olduları ve materyalleri ‘pin’leyerek tavsiye ettiğiniz sosyal paylaşım sitesi ‘Pinterest’ artık Türkçe hizmet veriyor.

Milyonlarca kişinin hayallerini astığı, geleceklerini planladığı ve ilham aldığı popüler sosyal ağ Pinterest, websitesi, IOS ve Android uygulamalarıyla bugün Türkçe yayınına başladı.

Pinterest Artık Türkçe Milyonlarca kişinin hayallerini astığı, geleceklerini planladığı ve ilham aldığı popüler sosyal ağ Pinterest, websitesi, IOS ve Android uygulamalarıyla bugün Türkçe yayınına başladı. Pinterest’in, seyahat planları, tasarım fikirleri ve satın alınmak istenilen ürünlerin görsellerinin biraraya toplanarak gelecek planları yapılan bir sosyal ağ olduğunu belirten Pinterest Uluslararası Direktörü Matt Crystal, Türkiye’nin zengin yemek kültürü, turizmi, tarihi, seyahat destinasyonları, büyüyen tasarım ve moda endüstrisinin Pinterest üzerinde paylaşılan görselleriyle daha fazla insan tarafından kolaylıkla keşfedilebileceğini ve paylaşımın artabileceğini söyledi. Crystal, Türkçe Pinterest’in, Türk kullanıcılar için bu tecrübeyi geliştirmenin ilk adımı olduğunu sözlerine ekledi. Pinterest üyeleri, sevdikleri websiteleri ve bloglardaki içerikleri kendi sayfalarına ekleyebilir hatta başkalarının kendi sayfalarına ekledikleri içerikleri de keşfedebilirler. Eklemeyi diğer sitelerden daha kolay hale getirmek için Pin It button’ı kendi arama butonlarına ekleyebilir, Twitter ve Facebook sayfalarında paylaşabilirler. Türkçe sayfaya giriş yapmak için sayfanın sağ üst bölümünde adınızı tıkladıktan sonra Settings bölümüne girip, Language kısmından Türkçe’yi seçmek yeterli olacak. Hızlı büyüyen uluslararası topluluk Geçtiğimiz yıl 20′den fazla dilde lansmanı yapılan Pinterest, 2014 yılında da farklı dillerdeki sayfa sayısını artıracak. Matt Crystal, uluslararası alanda büyümenin Pinterest’in önceliği olduğunu belirterek, daha fazla Pinterest kullanıcısının daha büyük bir topluluk ve daha büyük bir ilgi, dolayısıyla daha da iyi hizmet demek olduğunu söyledi.

Pinterest Nedir?

Bir pinterest çılgınlığıdır gidiyor, herkes ard arda üye olmaya başladı, ne işe yaradığına nasıl kullanıldığına bakmadan. Tabi sonradan üye olanlardan bazıları merak edip arayacaktır, “ben buna üye oldum da ne işe yarar ki bu” diye…

Site 2010′da yayına girmiş ve 2011 Ocak ayında şimdikine göre küçük bir patlama yaparak ve her ay ortalama 2 kat ziyaret alarak bugünlere gelmiş. Peki bu pinterest nedir?

Pinterest kısaca ifade etmek gerekirse bir resim imleme sitesidir. Nasıl sevdiğiniz paylaşımları Digg, Stumbleupon, Reddit gibi siteler aracılığı ile imliyorsak, Pinterest ile de beğendiğimiz, daha sonra görmek isteyebileceğimiz ya da başkalarının da görmesini istediğimiz resimleri imleyebiliyoruz.

Bookmarking ile sınırlı değil tabi, isterseniz kendi bilgisayarınızdaki resmi de yükleyebiliyorsunuz. Fotoğrafçılar ve tasarımcılar için porfolio olarak kullanılmaya da müsait.

Aslında pinterest bu konuda ilk değil. 2-3 yıl öncesinde patlama yapan resim sitelerinden sonra Visualize ortaya çıkmıştı ilk olarak. En azından ben ilk olarak bu konuda visualize’yi görmüştüm ki  bende bir resim blogu açma hevesi oluşturan da Visualize idi. Visualize’de tarayıcınıza bir bookmark eklentisi kurarak bir sitede beğendiğiniz bir resim olduğu zaman onu bookmarklayıp, etiketleyebiliyorsunuz. Böylece Visualize’de bir arşiviniz olmuş oluyor ve bununla birlikte bir resim ararken de Visualize’de çok kaliteli resimler, fotoğraflar bulabiliyorsunuz.

Pinterest de aynı Visualize mantığı ile işliyor gördüğüm kadarı ile ama etiketleme yerine kategori mantığı var. Her konu için bir duvar oluşturuyorsunuz, ve Pinlediğiniz resmi ilgili duvara ekliyorsunuz. Eklerken de resimle ilgili kısa bir açıklama yazıyorsunuz, zorundasınız.

Pinterest’in patlama yapmasına imkan sağlayan özelliği de sosyal medya sitelerine kendini senkronize etmesi. Pinterest’deki duvarlarınıza eklediğiniz resimleri eş zamanlı olarak isteğe bağlı olarak tweetleyebiliyorsunuz ve facebook tünelinizde de gözüküyor.

Geçen ay Mashable ve geçen hafta da Techcrunch’da Pinterest hakkında yazılar okuduk. Özellikle geçen haftadan bu yana ülkemizde aşırı bir büyüme yakaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here