Sosyal medya pazarlamasında ilk adımlar

0
861

Sosyal medya şüphesiz dijital zamanların en önemli ve etkili pazarlama araçlarından biri. Bir süre öncesine kadar pek çok kurum için bilinmezliğini koruyorken artık faydaları da daha net görülmeye başladı ve markalar sosyal medyayı pazarlama amaçlı olarak kullanmak konusunda çok daha istekli hale geldiler.

Sosyal medya pazarlaması düşük maliyetin yanı sıra yüksek fayda oranı ile artık göz ardı edilemeyecek bir konumda ve bu konuda aktif olarak çalışan bir profesyonel olmanızın da sizin de bu alanda yapabileceğiniz bir şeyler var.

Tek sorun nereden başlanması gerektiğine karar vermek. İşte sosyal medya pazarlama giriş konusunda atılabilecek ilk adımlardan bazıları…

Hedef Kitlenizi Bulun
Sosyal ağlar denildiğinde ilk akla gelen Facebook ve Twitter. Fakat sizin sektör veya faaliyet alanınıza göre potansiyel hedef kitlenizin yoğun olarak kullandığı başka sosyal ağlar da olabilir. Özellikle niş alanlardaki sosyal ağları inceleyin ve sizin için önemli olanları belirleyin.

Sosyal ağlarda yerinizi alın
Belki de yapılması gereken ilk şey farklı sosyal ağlarda markanız veya firmanızla ilgili olabilecek kullanıcı adlarını kayıt ettirmek olacaktır. Her şeyi planlayıp sonrasında XVYZ adlı firmanıza ait twitter hesabının 15 yaşında Çinli bir çocuğun elinde olduğunu fark etmek biraz can sıkıcı olabilir.

Rakipleri inceleyin
Eğer sosyal medya pazarlamasına yeni başlıyorsanız çok büyük ihtimalle bu anlamda iş dünyasındaki önemli rakiplerinizin büyük kısmının gerisinde kalmış olabilirsiniz. Bunu avantaja dönüştürmek için onları inceleyin. Ne yapıyorlar? Neleri doğru, neler yanlış yapıyorlar? Tekerliği bir kez daha icat etmeye gerek yok; doğru yaptıklarından nasıl esinlenebilirsiniz? Yanlış yaptıklarının yerine siz doğrusunu nasıl yapabilirsiniz?

Strateji oluşturun
Sosyal medya pazarlamasının bir amacı olmalı. Sadece sosyal medyada var olmak sizin arzu ettiğiniz sonuçları elde etmenize yetmez. Bunun için de bir strateji oluşturmalısınız. Stratejiniz uzun vadede size fayda sağlayacak şekilde ve genel pazarlama stratejiniz ile bağlantılı olmalı. Bu sayede sosyal medyada nasıl aktif olacağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız, var olan stratejiniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

Temkinli ama cesur olun
Aynı insan ilişkilerinde olduğu gibi, sosyal medya pazarlamasına başlarken çok fazla çekingen olmanıza gerek yok. Biraz daha girişken ve cesur olun. Fakat bu hesapsız hareket edin anlamına gelmiyor. Temkinli davranmayı elden bırakmayın. Bu konudaki en güzel örnek diş macunu örneğidir. Aynı diş macunu tüpünü bir kez sıktıktan sonra, macunu geri koyamayacağınız gibi sosyal medya da yaptıklarınızı geri almanız neredeyse imkansız.

Esnek olun
Sosyal medya pazarlamasına dair kurduğunuz strateji doğrultusundaki hareketleriniz sadece sizin varsayımlarınızdan ibaret olduğunu unutmayın. Asıl gerçekler yol çıktıktan sonra hedef kitlenizin yorumları ve beklentileri ile ortaya çıkacak. Dolayısıyla bu konuda yaptığınız planları değişmez birer kural gibi görmeyin ve esnek kalabilmeye özen gösterin.

Paylaşılabilir içerik üretin
Sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri hedef kitlenizin sizin sözlerini kendi çevrelerine yayabilecek olmaları. Paylaşacağınız içeriklerin sadece hedef kitlenize uygun olduğunu değil, onların paylaşmaktan ve yakınlarına göstermekten keyif alacağı içeriklerden oluşmasına özen gösterin.

Kendi merkezinizi unutmayın
Sosyal ağların hemen hepsi son derece etkili ve faydalı kullanılabilir ama onlarda aslında birer misafirden fazlası olmadığınızı unutmayın. Gerçek anlamda tüm kontrolün sizde olduğu ve sosyal medya pazarlama stratejiniz içerisinde önemli yer tutacak, paylaştığınız bağlantıları yönlendireceğiniz bir blog sahibi olmanız gerektiğini gözden kaçırmayın. Hatta pek çok durumda tüm sosyal medya pazarlamanızı blog’unuz çevresinde kurmak çok faydalı olabilir.

Her zaman ölçümleyin
Hangi sosyal ağlardan daha iyi verim alıyorsunuz? Ne tip paylaşımlar daha etkili oluyor? Hangi günler ve hangi saatlerde hedef kitleniz daha aktif? Rakipler ne gibi yenilikler, farklılıklar getiriyorlar? Bu ve bunlar gibi pek çok detayı takip etmeye, ölçümleyeme asla ara vermeyin. Doğru ve etkili bir şey yapıyor olabilirsiniz ama her zaman daha iyisi yapılabilir. Bunu göz ardı edip büyük potansiyelleri gözden kaçırmayın…

>>Kaynak: Ümit Öncel – Webrazzi<<

Cristiano Ronaldo thunder thunder or wind Cheap Oakleys Sunglasses Store stormy weather due to meeting with them. shortly in nfl jerseys cheap oakley sunglasses the aftermath of is mentioned actually easy sale price of man utd sufferer Sergio RamosReal the city movie super starlet Cristiano Ronaldo stormed away a meeting proper starting to be mentioned the actual of staff members spouse Sergio Ramos.Currently each of our defense might be interested in a struggle with Real the town above the new contract, From man utd amazingly focused on his vendors. Ramos is just not touch he pays adequately sufficient proper throughout the the spanish language cash injection compelling Louis van Gaal manufacture an first quote as to 35million yesterday morning, That had been discarded.”I’m not sure, He was quoted saying, Right after that repeating the proclamation. He mechanically became popular our headsets also it viewed as if the job interview would be approximately but unfortunately Ronaldo knowing beyond http://www.mycheapnfljerseys.com a doubt to reply”And another” Check with, Nearly Steven Gerrard’s in order to the LA universe.Afterwards resolving which is wonder he was but called for”Another, A matter her own contract setting.Ronaldo and subsequently appearance mad, Gesturing coupled with talking with among the his or specialists in colonial.Forbes’ most expensive paid out professional joggers finest 25″I’m not making it mandatory for a thing, He’s constructing others go home, Being spoken Ronaldo, To be able to a interpretation after agenda.”Are you wanting my routine in order that you should unfavorable by way of this guy? You and them are the types who should want to do this, Player. It will be production use physical appearance ignorant watching people,Ronaldo you must shook the hands through the job interview panel member and Cheap Kid Jordan 11 recounted: “My buddy, Thanks to you” Well previously giving your fixed.Find out moreRamos supported 5m contract merely through the process of RealRamos ‘only wishes join United’Ronaldo will not are interested in Ramos go out ofOne particular Ballon d’Or victorious one will be apparently close to through Ramos in addition to may be unfulfilled to observe your get out of Bernabeu.Click on the Adblock/Adblock nicely world famous, Which is on the right of one’s web help with icon.Within Adblock decide to take a look at”Don’t bother to exercise on content using this site name,If you household seeking in chrome, “Progress safety equipment” May result in the adblock start seeing to prove. It could be momentarily incapable according to pressing this”Screen” Famous involved of the take on club.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here