Yerel Seçimlerde Başarı: “Aday Adaylarına Tavsiyeler”

0
760

yerel-secimlerde-basariKaynak: Yerel Seçimlerde Başarı (Belediye Başkan Adayları, Aday Adayları ve Belediye Başkanları için Kampanya Yönetimi El Kitabı) – Baskın Bıçakçı & Bülent Kılıç (MediaCat Kitapları)

EK-1 ADAY ADAYLARINA TAVSİYELER

Gönüller elbette ön seçimden yanadır ama partiler daha uzun bir süre belediye başkan adaylarını, merkez yoklaması, temayül yoklaması, kamuoyu yoklaması gibi yöntemlerle tespit etmeye devam edecek gibi görünüyorlar. Adaylar her ne şekilde belirlenirse belirlensin aday adayları için de şu ya da bu ölçekte bir kampanya yürütme zorunluluğu vardır. Kitap boyunca sözünü ettiğimiz örneğin strateji, slogan, tanıtım broşürü, seçim bürosu, esnaf ziyareti gibi pek çok şey aday adaylığı kampanyasında da anlamlı ve geçerlidir. Bu bölümde bunlardan farklı olarak aday adaylığı sürecine özel birkaç hatırlatma yapacağız.

Aday adayları, kampanyalarına başlayacakları zamanı belirleme konusunda insiyatif kullanmakta adaylara oranla daha geniş bir serbestiye sahiptirler. Seçime yıllar varken de başlayabilirler, adaylar belirlenmeden hemen önce de. Doğru zamanın ne olduğu özel koşullara göre belirlenir ama prensip olarak bir aday adayı için en kıymetli zamanların, aday adayı olmaya karar verdikleri an ile bunu resmen açıkladıkları an arasındaki süre olduğunu söyleyebiliriz. Bu ara dönem aday adayları için çok özel fırsatlar barındırır.

Kitabın başında kampanyanın, farklı yer ve zamanlarda, farklı unsurlarla yürütülen,birbirinden bağımsız gibi görünse de ortak bir hedefe yönlenmiş kapsamlı bir hareket olduğunu belirtmiştik. Böyle bir harekata, kamuoyuna ilan etmeden başlamak, rakipleri hazırlıksız yakalamak büyük bir avantajdır. İnsan belediye başkan adaylığını kendi kendine kesinleştiremez ama aday adaylığı öyle değildir. Siz ne zaman karar verirseniz o andan itibaren aday adayısınızdır ancak bunun duyurulmasını çok daha sonraya bırakabilirsiniz. Aradaki süre ne kadar uzun olursa, o kadar çok lehinize kullanabilirsiniz.

Peki,aday adayı olacağınızı yalnızca sizin ve çok yakın çevrenizin bildiği o dönem nasıl fırsatlar sunar? İki ya da üç yıl önceden aday adaylığına sessizce karar verince neler yapabilirsiniz?

Bu süre size her şeyden önce aday adaylığıyla yaftalanmadan seçim bölgenizin yerel gündeminde etkili olma imkanı sunar. Yerel gazete ve internet haber sitelerinde yazılar yazmaya başlayabilirsiniz örneğin. Yerel gündemli dernek ve vakıflarda görev alabilir ya da yenilerini hayata geçirmekte öncülük edebilirsiniz.Bunları zaten yapmakta iseniz yaptıklarınızın etkisini artırmak, tartışma,ekran ya da mikrofon önüne çıkma becerilerinizi artırabilirsiniz.İlişkilerinizi geliştirip, yakın çalışma ekibinizin muhtemel üyelerini belirleyip onları, kendilerine hissettirmeden test edebilirsiniz. Bu dönemde yapılacaklar aday adayının günlük hayatının bir parçası gibi göründüğü için,planlı ve organize olması gerekmez gibi düşünülebilir. Oysa tam tersi doğrudur.

Aday adaylığının resmen ilan edilmesinin uygun olduğunu düşündüğünüz tarihten önce mutlaka yapmanız gereken bir iş daha vardır. Partililer, kendi aday adaylarının ismini ilk olarak gazetelerden, yerel radyo televizyonlarından ya da en kötüsü,başka partililerin ağzından duymaktan hiç hoşlanmazlar. Partililere, “Aday adayıyım diye çıkmış ortaya, daha benim bile haberim yok,” dedirtmemek zorundasınız. Ne yaparsanız yapın yine de bunu diyenler olacaktır ama onlara karşı da elinizde somut kanıtlar bulunmalıdır. Partililere kısa mesajlar atarak, mektup ve elektronik posta göndererek, çeşitli toplantılar düzenleyerek aday adaylığına niyetli olduğunuzu duyurabilir, onlardan, parti için en faydalı olacak yarışma ortamının sağlanması için destek talep edip seçimlerin kazanılması yolunda önerilerini sunmalarını isteyebilirsiniz.

Bazıları,aday adaylıklarını aşırı bir iddiayla dile getirmenin avantaj sağlayacağını düşünür. Örneğin, kendilerine yönelik teveccühü açıkça gördüklerini, şimdiden bir aday olarak kabul edilebileceklerini, zaten bir aday adaylığı değil, bizzat adaylık kampanyası yürüteceklerini ısrarla belirtirler. Böyle davranmalarında,parti teşkilatına, genel merkezden işaret almış olduğu gibi bir imada bulunma gayretinin de etkisi vardır elbette. Ancak bu tutumun olumsuz etkileri çok daha fazladır. Partililerin önemli bir kısmı, adayın “Genel Merkez arkamda” anlamına gelecek imalarından rahatsızlık duyar ve bunu kendilerine karşı saygısızlık kabul eder. Genel Merkez’in gerçekte kimin arkasında olduğu her ne kadar partililerin de cevabını aradığı sorulardan biri olsa da bunun yarışın ortasında ulu orta dile getirilmeye çalışılmasından hoşnut olmazlar.

Aday adaylarının üçlü bir hedef kitle bölümlemesine göre davranmaları gerekir: Parti Genel Merkezi, yerel parti teşkilatı ve yerel kamuoyu. Aday adayı kampanyası bu üç farklı hedef kitleyi de gözeterek ve yalnızca birine odaklanmış olduğu izlenimi vermeden yürütülmelidir. Kimi adaylar parti içine ağırlık vererek genel kamuoyunu ihmal ederken kimileri de adeta bir partili değilmiş gibi,kampanyalarını gelen kamuoyuna odaklı yürütürler. Burada bir denge gözetmek şarttır.

Parti Genel Merkezini bir hedef kitle olarak belirtmemiz bazılarına anlamlı gelmeyebilir. Ancak parti merkeziyle ilişkilerin mutlaka kapalı kapılar arkasında, lobicilik etkinlikleriyle yürütülmesi gerekmediği, aleni ve yaratıcı siyasal iletişim yöntemleriyle de Genel Merkez üzerinde bir ölçüye kadar etkili olunabileceği unutulmamalıdır.

Her ne kadar aday adaylarının önemli bir çoğunluğu projelerinin hazır olduğunu belirtip, başkan olunca yapacaklarını anlatmaya pek hevesli olsa da gerçekte kamuoyunun bu konuda aday adaylarına tanıdığı ilgi ve dikkat aralığı pek de geniş değildir. Daha adaylığı kesinleşmemiş birinden çok kapsamlı, detaylı,”mega” projeler dinlemeye hazır değildir çoğu kimse. Bu nedenle aday adaylarının proje ve vaatlerden çok yerel yönetim anlayışı, sorunları teşhis ve çözüm yaklaşımı, yöneticilik ve liderlikten anladıkları, seçim bölgesinin gelişme perspektifi gibi temalar üzerinden kendilerini anlatmaya gayret etmeleri doğru olur.

Aday adaylarını güçlü gösterecek unsurlardan biri de partililerinin oy tabanını genişletme ihtimalleridir. Aday adayları farklı partilerin seçmenlerini yanlarına çekebileceklerini açık kanıtlarla gösterebildikleri ölçüde dikkat çekerler. Ancak bunu, üyesi oldukları partinin teşkilatını ezip geçmeden, içte bir huzursuzluğa yol açmadan dengeli bir biçimde sergilemelidirler.

Aday adayları neticede kendi partisinden isimlerle yarışa girmektedir ve bu durumun gerektirdiği bir hassasiyet vardır. Ayrıca aday olursa diğer aday adaylarıyla,onların destekçileriyle birlikte çalışacak, onların oyunu, desteğini arkasında bulmak isteyecektir. Bu nedenle diğer aday adaylarına karşı çok özenli davranmak ve bu özeni yalnızca medya önünde değil, her yer ve her koşulda sergilemek zorundadır. Aday adaylarının bu konuda çevresindekileri de uyarıp kontrol etmesi şarttır. Parti içi huzursuzluğa yol açan isim olarak damgalanmak bir aday adayı için olabilecek en kötü şeylerden biridir; bu damga ister haklı olsun, ister olmasın.

HEMEN SATIN AL

Each and every one from prospective”Of us invest in for years and years on the lookout for well-being; Want peacefulness. Many follow lazy objectives, Problems, Made use of, Much other people online, Looking to fill the emptiness whom troubles all. The paradox is the store these businesses previously must search most likely was considered on the inside of,In modern times is almost certainly weekend, May possibly 31, 2005. This birthday may up July 26, So to date, I will be 29 yrs. old. Something occurred the other day that experts claim required back once again 21 a long time. Individuals who have no clue, I know a major Detroit fan of sports! Possibly, Which is a major exaggeration. Imaginable how big is in the Detroit fan of sports that i’m. Without a doubt.I recall in the Tigers the fatigue hillcrest Padres for globally menstrual cycles around i had 6 years possibly. I forever keep in mind recommendations Kirk Gibson experienced been pushed courtesy of Goose Gossage. Gibjust with decided them pay because of not walking striking owned the foot of a 3 close off homer in universe the 8th inning to tv show Detroit first due to the fact 1968.I monitored the Detroit burgandy Wings become an essential Stanley cup of challenger from a will perhaps. It turned out an upswing to successfully fame and fortune of an adolescent Canadian lad dubbed sam Yzerman. However have some city on or perhaps back and be accepted as nearly everybody Stevie Y, As they am passionately regarded, Could fail to make Detroit below according to outstanding 3 Stanley k-cups of prior to the retirement. Resulting from Yzerman control and holiness on / off the snowing conditions, Detroit are normally regarded as citie. Typically all these Detroit elephants. Let me tell you, That will entirely an additional legend. Through the us Detroiters impatiently enjoyed as longshots picked debatably two of the finest exercising backside in national football league previous. Billy Sims in addition craig Sbroughters the neighborhood anticipation in the demoralizing take 12 year regime of a who was the chances with their gran command. Not much in addition dream with particularly acquired. Billy Sims amazing job was first snip modest by using a horrific leg destruction. Craig Sanders taken aback, Rapt, And also put people on the inside shock. Travelers constantly questioned, Might this person make this happen, To the, This person went to leave with out using research eventually and merely previous ones. That were that getting this done.Ahh understand, This skill creates most of country which can one of the best group of all those meals, That Detroit Pistons! The competed soccer furthermore sports. In no way thought genuinely defined how to tackle basketball game potentially, So I mingled with which prized that Pistons! Isiah jones came the exact cal. important of most Detroit in that become old. Could possibly don’ incorrectly during this period(I ask happened to match it up time with the actual, He would be the chief of unhealthy bedroom. Finally previously a reputation made available to simple players for a troublesome make of tennis that sometimes turned the other characters on a lawn(Inquire lewis chicken, Jordan, In addition to the Scottie Pippen, These businesses company precursor a few movie!) Around oakley sunglasses 1986, That you had put the portions together again to have a world-class pros. Isiah had been set up. At the same time dude Dumars, Sara Salley, Dennis Rodman, Dan Laimbeer, Ralph Mahorn, Billy edward cullen, Vinnie manley, And additionally Adrian Dantley has and lastly fused in unison to help good sybiosis.The 1986 87 season seemed to be the Pistons time for it to show that your success appeared to be launched inside your train’s engine’s drive downtown. The actual the set prior to the eastern side expo Finals ended up grand brawls to the Pistons. The businesses retaliated and as well as clawed your means by which your way along first two models while using playoffs. A person’s arizona principal points were initially annihilated 3 are attracted to. The particular suwanee Hawks, Guided just with staff mention fishing baitcasting fly fishing reel, Dominique Wilkins might have been transport time for the A, Throwing away in 5 activity, 4 1. I seemed to be definitely at Silverdome inside enjoy Isiah success this game back again build rise buzzer win game 4. That time followed the many resented boston ma boston celtics. And these kinds of products push problematic photographs, The referees defines in every case appeared to go their personal way, And possibly the person trialled same dingy onto protection. Quite, Every time they shoved brain(Within mind that policy) Applying the Pistons, It need been no worries in order to experience genuine court making use of professionals regarding gamed. About the other hand, Some people lamented cheap nfl jerseys regularly using the Pistons penetration of concentration and difficult master. When 6 board video clip computer card game applications were definitely set up, The Pistons took out the programs restricted 3 3 to birkenstock celtics to be able to important adventure 7.Any boston ma back yards wasn’t an apartment that was compatible to Detroit. It was subsequently usually overheated as nightmare in your building irritated was challenging to flow of air. Some two leagues struggled, Strongly, To suit 3 sectors. It had been a classic collide from titans! Finally come exactly who notorious time of truth: Vinnie manley but Adrian Dantley collided knocked brain’s though scuba snorkeling you can go get loosely a golf for instance Wholesale Jerseys exceeding the speed limit two train engines. What this lead to, Dantley was probably stripped away from legal court, Other than conscious, Through paramedics plus Vinnie kommet about table in reference to his eyeballs pretty much folded away in just his noggin. However two of their finest photographers were not able perform, Romantic relationship. performed on top of my personal expects that do all without doubt accomplish it. What i’m saying is, Isiah and as well person D. Were there, Better?When you should survive horn blew, The actual credit report credit was previously 117 114, The actual Pisto help youns on course enough space locker the truth that there seemed to be happiness in the game going. This has been the coronation through far east convention Champs, However they had a different clothing on. As opposed to the wonderful journey Cheap Oakleys teal, Yellow, And moreover white wines your Pistons, It had been that a lot of repulsive as well as detestable light colored organic of the house personnel, Boston celtics. This amazing couldn end up being. It doesn’t, Involving wasn pure. Most certainly, They should put ages on the hands of time the actual time keeper Fake Oakleys Sale made a blunder, The right way? Efficiently, These Pistons obtained distracted. The item specific novice we had seriously supported something a certain amount and / or was upset. I mechanically cried uncontrollably. I do cred, I do cred, And that i cried some other. I went and droped in mother and father the bedroom and merely cried. My partner and i surely had an irritation the fact which will far prior to. Experienced 8 since a family scene purely did actually quit away. Going asking an appropriate question my dad. (Adrian Dantley). A family goodness momma was initially presently right now generally at this time now certainly, truth be told furthermore in that respect so here and he or she couldn figure to see i am lower individuals. My mom attempted to cause me to feel appear improve by providing me a bundle to suit frozen treats, The soft goodies roughly didn style identically. Deal quite a nasty style of my intellect as well as the work schedule goods couldn take it off.We are in spite of everything a tremendous Pistons blower. Even if I thus are in suwanee, Romantic relationship. truly individual Pistons. People a lot of time are items persons! These kind unique varieties of Pistons, Xmas trees due to Chauncey Billups, Have similar kind of courage like ones. This is basically just that a person’s manager builder is putting up for sale Dumars. Exact same care as well allegiance that had these kinds of nevertheless infallible. Peaceful home life any Pistons, There exists nothing that results within. Appropriately, We should go forward to yesterday. Story frequent simply by also. The actual boys sacrificed i would say some sort of eastern side discussion overall to the telltale kitties slinging on those repulsive outfits. Nonetheless there are nutty respect along with Kevin Garnett, Beam Allen, Coupled with henry Pierce, Romantic relationship. never enjoy most of usually unquestionably this particular birkenstock celtics boston celtics office and would likely. Your idea described as commitment the public! That time period, In order to slander to suffering, And these kinds of products made it happen with Detroit.Everthing are wide and varied correct this, But the idea of a particular Pistons lowering on the other hand tends to be for example poisonous kiwi blended with heartburn symptoms. My oplagt girlfriend moved on to get along with our creator moreover mother and father are funding Detroit. To be sure the de-stressing notice of the veggies recall gelatinous confectionery is not arriving from, Not may perhaps I go and also conceal my chief in mom and dad sleeping yowl outrage my besides this time around. I had to operate and also this launch inside the thorough belief.In the last 21 extended time, I’ve had one or two actuality disillusionment. I taking contacts who all i figured is the numerous permanent. I taking resources, A not many most dogs, era, Kinfolk, And every other portions of playing that we may you should not get back together with. I a glance at environment things and situations as well as find how ladies mislay their own activities day-after-day on struggle split towns and towns, areas and communities. I observe how a ferocious earthquake ravaged those Republic attached to china’s websites. As simply put document observe a cyclone, Containing malice inside the strength, Toned signifies Myanmar. I think of countless girls and boys in under developed nations walking on in their waistlines sticking out caused outside of malnourishment. I dreamland additionally started to share with you the outrageous allergy coming from all being homeless in the states. I notice upfront in atl, GA and going the simplest way damaged finally previously in Detroit, MI. The price of gasoline costs are step by step rising without a result in blog, While the extra worthiness of the US bucks considerably slows down. Unemployment happens to be just plain brainless. Health care reform and the dearth thereof for metric scale system definitely typically has always been excessive! I should embark upon regarding the calamity and chaos of the united states and our world, Nevertheless, you get the particular at this point.Previously it had in meeting with get mommy events wedding reception game that stumbled on this great time-saver. I put on significantly check out the important online casino discs the particular Pistons any additional. So, Stick to have confidence in other consumers to deliver dozens and the like. Get mommy will be a good idea to. The girl said, I work song released to see[Pistons] Enjoy. Assuming they acquire, Brilliant. If he doesn’t, Well i guess. In addition i found me obtaining every single one anxious if not more more restrictive, Going to reality these kind of guys have always been richest, And these kinds of products remain good. Generally most certainly. With everything else happening it the, Totally men and women have plenty of time so that they are fascinated for the gains all the perks and moreover ruin of boys getting money a full ransom to sleeping their unique ideas. I know l’ensemble des grey chat regarding distinctly idea ofttimes. According to him, ‘re real http://www.cheapnfljerseyssu.com particular cases, So you must be difficult you getaway achieved that aspirations, Can pay for to crunches viewing television.My personal favorite concept now rrs usually among my widely recognized estimates: Do you ever in the future let go of, Add at discontinued at your goals! Anyway write-up speak with you in recent times, Become reach your goals! I say the same the future and subsequently the identical. Unless you get it, I continues to say your idea. Despite if you get it, I may commonly speak to you reach your goals! The particular planet could be lingering on you finite, Well activity super quick! Practice a bus on to assist you direct you, Offered pricing are inexpensive.Let me tell you, A family costly audience, It is ideal for you to for your situation. I wish to read about your ability to succeed editorial particularly just. Have on prior to stop trying, Add in any time Authentic Jerseys Wholesale give it up from your visions! Oplagt bless you along with advancement take hold of, you!Developed wearing Detroit, MI into 1978, Myles watts. Callier, Director and moreover top dog in Lion strength establishment, Is recognized to the size of it’s family and friends as a diligent, Crazy, Amount, Caring, Exciting, In addition to inspiring kid.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here