CHP 41 Yıl Sonra Nevşehir’den Milletvekili Çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 24 Haziran seçimlerinde Avukat Faruk Sarıaslan’ın milletvekili seçilmesiyle birlikte Nevşehir’de tam 41 yıl sonra yeniden milletvekili çıkardı.

CHP Nevşehir’den en son, 1977 yılındaki seçimlerde Yaşar Kemal Yüksekli ile milletvekili çıkartmayı başarmıştı. Sol partiler içerisinde ise 1987 seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den Cemal Seymen TBMM’de milletvekili olarak Nevşehir’i temsil etmişti.

24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı’nın Nevşehir’de aldığı yüzde 26,75’lik oy oranından yüzde 16,58’ini (31.674 oy) alan CHP’nin 1. sıra Milletvekili Adayı Faruk Sarıaslan, 41 yıl aradan sonra Nevşehir’i Meclis’te temsil eden 27. Dönem CHP Milletvekili oldu.

CHP Nevşehir İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Nevşehir Milletvekili Avukat Faruk Sarıaslan, Nevşehir halkının kendisini CHP’nin milletvekili olarak seçtiğini, kendisinin de bunun bilincinde görev yapacağını bildirdi.

Sarıaslan, “Nevşehir’in sorunlarını biliyorum ve bu sorunlara çözüm bulmak için milletvekiliyim. Bu sorunları çözerken de ben her şeyi bilirim iddiasında değilim. Tarımda ve turizmde Nevşehir’in ciddi sorunları var. Yoksulluk da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Nevşehir’de de var. Nevşehir’in sorunlarını Meclis’e ileteceğim ve çözümü noktasında da takipçisi olacağım. Nevşehir’de Millet İttifakı’nın getirdiği bir avantaj var, bunu kabul etmemiz lazım. Ancak bunun yanında, CHP olarak biz Nevşehir’den 26-27 bin bandında bir oy alıyorduk. Bu son seçimde, 31-32 bin bandında bir oy aldık. Bu da gösteriyor ki, Nevşehir halkında sosyal-demokrat görüşe, sola, CHP’ye doğru bir eğilim var. Biz bunu giderek artırmak istiyoruz. Seçildikten sonra Nevşehir’e gelmeyeceğimi söyleyenler var ama o arkadaşlar mahcup olacaklar, çok sık Nevşehir’e geleceğim” dedi.

Belediye seçimlerinde sosyal-demokratlara ve CHP’ye karşı bir eğilim olduğunu ifade eden Sarıaslan, “Yerel seçimlerde büyükşehirler bazında çok yeri alacağımızı düşünüyorum. Nevşehir’de de oturup düşüneceğiz, arkadaşlarla değerlendireceğiz. Bu ittifak içinde yeniden bir Belediye Başkanı adayı çıkarabilir miyiz, bunu değerlendireceğiz” diye konuştu.


Faruk Sarıaslan kimdir?

Nevşehir’in Kozaklı ilçesi, Kanlıca beldesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kozaklı’da tamamladıktan sonra Kayseri Lisesi’nden, 1979 yılında Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1981 yılından itibaren Ankara Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık mesleğini sürdürmektedir. 1990-1992 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2001 -2002 yıllarında Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Komisyon Üyeliğinde bulundu. 2002 yılında CHP’nin Nevşehir 1. sıra milletvekili adayı oldu ve az bir farkla seçilemedi. Evli ve iki çocuk babasıdır. 24 Haziran 2018’de gerçekleştirilen 27. dönem milletvekili seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Nevşehir Milletvekili seçilmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir