Deprem Öldürmez; İhmaller ve Sağlıksız Yapılar Öldürür

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

17 Ağustos 1999 saat 03.02’de meydana gelen Gölcük depreminde 17 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. 7,5 Mw büyüklüğünde meydana gelen çok şiddetli bu depremin üzerinden 16 yıl geçmiş olmasına rağmen, Türkiye depreme ne kadar hazırlıklıdır?

Depreminin üzerinden 16 yıl geçti. Kendimize soralım; bugün olası bir depreme karşı ne kadar bilinçliyiz ve hazırlıklıyız?

Türkiye bilimsel olarak bir deprem ülkesidir; her an bir deprem yaşayabiliriz dolayısıyla kader demek yerine önlem almalıyız. 1999 yılında yaşanan Gölcük ve Düzce depremlerinin yaşanmasından 7 yıl sonra ancak çıkarılabilen Yapı Güçlendirme Yönetmeliğine uyularak 1999 öncesi inşa edilen sağlıksız yapılar kontrol edilmeli ve gerekliyse güçlendirme çalışmaları yapılmalı, o da yeterli değilse yıkılarak kentsel dönüşümleri sağlanmalıdır. Başta deprem olmak üzere tüm doğal afetler ilkokuldan itibaren eğitim müfredatına alınmalı, doğal afetlere karşı alınması gereken önlemler konusunda vatandaşlarımız bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Her an yeni bir depremle karşı karşıya kalacakmış gibi hazır olmalı ve depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.

Sorgulanması gereken bir başka konu da, deprem vergisi adı altında toplanan milyarlarca lira ile neler yapıldı?
Geçtiğimiz yıllarda açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu paraları sağlık, eğitim ve duble yollara harcadıklarını söylemişti. Ne yani hayatını kaybeden binlerce insan sayesinde duble yollarımız mı oldu? Bir sonraki depremde cenazelerimizi duble yollarla rahat götürebilmemiz için mi bu yatırımlar? Deprem için toplanan vergiler, depremin etki edeceği kayıpları azaltmak için harcanmalıdır. Aksini nasıl düşünebiliriz?

Her seçim öncesi demir ağlarla ne örmüşler, biz yaptık biz, duble yol yaptık diye vatandaşa caka satan AKP hükûmeti, başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde kontrolsüzce yapılaşmaya ve ranta göz yuman belediyeler bir sonraki depremde yitip gidecek canların baş sorumlusudur…

Bu duygu ve düşüncelerle 17 Ağustos Gölcük depreminde yitirdiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Deprem öldürmez; ihmaller ve sağlıksız yapılar öldürür.

Arda ŞENTÜRK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir