Sosyal Medya

featured

Sosyal Medyayla henüz tanışmadınız mı? Sosyal Medyada hala yerinizi almadınız mı? Çok şey kaybediyorsunuz. Resmi kurumlar, siyasi partiler, politikacılar, haber siteleri, ünlü kişiler ve e-ticaret firmaları için ilginç fikirlerimiz var… Hemen iletişime geçin…

SOSYAL MEDYA ve SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medya son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime. Peki nedir bu sosyal medya? Öncelikle sosyal medya internet üzerinde yapılan tüm haber, sohbet ve paylaşımları kapsar.

Sosyal medya herkesin birbiriyle sınırsız paylaşımda bulunduğu bir dünyadır. Aslında internetin kendisi bir sosyal medyadır desek yanlış olmaz. Çünkü artık günümüzde hemen her web sitesinin ya da haber kaynağının altında paylaşım yapma ya da yorum yazma bölümleri bulunmaktadır.

Sosyal medya Web 2.0’ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla başlamış bir medya sistemidir. Facebook,Twitter, Wikipedia, Linkedin, Friendfied, Youtube,Ekşi Sözlük, Delicious v.b en sık kullanılan sosyal medya ağlarıdır. Ancak bunların içinde Facebook ve Twitter kullanıcı sayılarının fazlalığı nedeniyle hem ülkemizde hem de tüm dünyada güçlü ve en sık kullanılan sosyal ağlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal medya siteleri, zaman ve mekan sınırlandırması olmaması, mobil tabanlı paylaşım yapma olanağı, herkes tarafından çok az ya da hiç maliyetle kullanılması, etkileşimde bulunabilme, firmalar için potansiyel müşterilerine reklam yapma, geleneksel medya ile karşılaştırıldığında anında değiştirilebilme gibi olanakları kullanıcılarına sağlamaktadır.

Facebook

4 Şubat 2004 tarihinde kurulan sosyal paylaşım ağı Facebook 2010 yılı itibariyle Dünya’nın en çok ziyaret edilen siteleri arasında 2. sırada yer almakta ve 2012 yılı itibari ile kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmıştır. Ve halen artmaya devam etmektedir.

Bu kadar hızla büyüyen bir sosyal medya aracını doğru ve etkil kullanarak şirketiniz için çok önemli yararlar sağlayabilirsiniz. Sosyal medyayı etkili kullanan firma ve şirketler rakiplerine oranla büyük bir gelişme kaydetmişlerdir. Facebook tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Ve internet bağlantısı olan dileyen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği etkili bir sosyal medya aracıdır ve gelirini reklamlardan sağlar.

Bir firma ya da hızla büyümek isteyen bir şirket için Facebook’a reklam vermenin sayısız faydaları vardır. Facebook üyelerine ait çok sayıda bilgiyi hafızasında tutar ve Facebook’a verilen reklamlar üyelere at bu bilgilere göre dağıtılır. Bu da firma sahiplerinin istedikleri hedef kitleye kolayca ulaşabilmesini sağlar.

Bilindiği gibi firmalar için reklam vermek belirli bir maliyeti gerektirir. Bu ücretler çoğu zaman küçük ölçekli firmalar için büyük yükler getirebilir. Ancak Facebook’da reklam vermek diğer halkla ilişkiler araçlarına göre daha düşük maliyetlidir. Ve çok dilli kullanılan bir sosyal ağ olması da verdiğiniz reklamın ya da seçtiğiniz hedef kitlenin farklı ülkelere ve bölgelere ulaşmasını sağlayacaktır.

Twitter

2006 yılında geliştirilmesinden sonra hızla büyüyen bir başka sosyal medya aracı da Twitter’dır. İnternetin SMS’i olarak anılmaya başlayan Twitter, Facebook’tan farklı olarak takipçi sistemiyle çalışır.

Twitter da Facebook gibi şirketler için büyük bir reklam kaynağıdır. Bu nedenle firmaların Twitter da bir hesap almaları ve bu hesabı alırken özellikle kullanıcı adı bölümünde firma ismini kullanmaları çok önemlidir.

Açtığınız bu hesapla firmanıza uygun kullanıcı kitlesine ulaşabilir ve belirlediğiniz hedef kitle ile iletişime geçebilirseniz bu şirketiniz için sonsuz fayda sağlayacaktır. Açtığınız Twtter hesabını etkin ve düzenli bir şekilde kullanmalı, doğru, güvenilir ve net tweetler atarak hedef kitlenize ulaşmalısınız. Aksi takdirde bu size kardan çok zarar getirebilir.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama, insanlara sunduğunuz ürün veya hizmetin sunuluş şeklinin ve tanıtımının sosyal ağlar kullanılarak yapılmasıdır.

Sosyal Medya, markanızın ve ürünlerinizin daha geniş kitlelere duyurabilmenizi ve daha önemlisi müşteriniz ile iletişim kurabilmenizi sağlar.

Bulunabilir Olun!

Sunduğunuz hizmet ne olursa olsun, insanlar internette sizin ürününüzü ya da hizmetinizi zaten arıyor.

Potansiyel müşterilerinize sizin ürününüz hakkında bilgi sunarak, onlardan doğal geri dönüşleri alabileceğiniz mekan sadece internet siteniz ile sınırlı değildir.

Sosyal Medya Yönetimi

Şirketinize ait sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi ile ilgili hizmeti sizlere sunmaktayız. Şirketiniz adına sosyal medya hesapları açılması, müşterileriniz ile doğrudan ve birebir ürün ve hizmetlerinizin paylaşımı, sosyal medya hesaplarınızdaki aktif kullanıcılarınızın arttırılması, sosyal medya hesaplarınızın mevcut web siteniz ile uyumlu hale getirilmesi gibi hizmetleri sağlıyoruz.

Kurumunuzun özel Facebook sayfasını oluşturarak binlerle ifade edilen takipçi sayısına ulaşması, tüm kampanyalarınızı takip listenizde bulunan binlerce kişiye ulaştırabilecek potansiyele sahip olmak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir