CHP 18. Olağanüstü Kurultayı Tüzük Değişiklikleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

chp-tuzuk

CHP’nin Olağanüstü Kurultayı’nda tüzük değişikliği de yapıldı. “Üye var, oy yoksa, artık üyelik de yok” Bir sandık çevresinde partiye hiç oy çıkmaması halinde, o sandık çevresinde kayıtlı tüm üyelikler silinebilecek.

*CHP’ye üye olmanın önündeki engeller kaldırıldı, elektronik ortamda başvuruyla da üye olunabilecek. Üyeliğe kabulünde yasal engel olmayanların başvurularını (MYK) karara bağlayacak.

**Üyelik işlemleri sadece ilçe başkanlıkları tarafından değil, aynı zamanda il başkanlıkları tarafından da yapılacak.

***CHP üyesi iken bir başka partiye adaylık başvurusunda bulunan veya aday olanların disiplin işlemine gerek olmaksızın doğrudan kayıtları silinecek.

****İl ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda yedek üyeler göreve getirilecek. Ancak, üyeliklerde düşme tarihinde herhangi bir seçim ya da referandum tarihine 6 ay ve daha az bir zaman kaldığı takdirde MYK, olağanüstü kongreye gerek olmaksızın, doğrudan ya da il yönetim kurulunu görevlendirerek gecikmeden yeni bir yönetim kurulu oluşturacak.

*****Parti Meclisi adayları belirlerken, engellilerle birlikte kadınların ve gençlerin de TBMM’de temsiline özen gösterecek.

******Milletvekilliği için aday belirlenmesinde, merkez yoklaması yapılmasına karar verilen yerlerde eğilim yoklaması yöntemleri kullanılabilecek.

Tüzüğün “Yürürlük ve Yürütme” maddesine eklenen fıkraya göre, söz konusu değişiklikler yürürlüğe girdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir