Her Şeyiyle Yaşayan Bir Park: Kuğulu Park

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçenlerde Twitter’da söz, müzik ve vokali Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e ait olan Kuğulu Park şarkısına rastladım.

Google amca aramaları ile ulaştığım bilgilere göre Çiğdem Toker Kuğulu Park şarkısını 2002 yılında bestelemiş. Çankaya Belediyesi’nin Bülent Tanık döneminde Kuğulu Park’ta yapılan yenileme çalışmaları sonrasında 2013 yılında yapılan açılışta ilk kez seslendirilmiş ve Ankaralılarla paylaşılmış.

Ne mutlu; artık Ankaralıların, sevinci, hüznü, coşkuyu, mutluluğu, huzuru, belki de ilk aşkı yaşadığı Kuğulu Park’ın bir şarkısı var.

Akşam indi yine kalın bir yoksunluk zırhıyla
Ruhun adres sorar şehrin ritmi çılgınlaştıkça
Nasıl sığıyorsun aynı bedende bunca hayata
Gönül yorgunluğu benzemiyor başka bir şeye
Gün batımı Kuğulu Park’ta kısa soluklanırken
Akşam laciverdini seyre dalarken
Neyi özlediğini hatırlamazken…

**

Kuğulu Park Ankara’nın simgesi haline gelmiş; ruhu olan, yaşayan bir parktır.

Melih Gökçek’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılından bu yana, her geçen gün ruhundan, özünden ve tarihinden adım adım uzaklaşan Ankara’da yaşayan herkesin kendini özgür, huzurlu ve mutlu hissettiği en önemli yerlerden biridir Kuğulu Park.

Bir gün ruhunu, özünü ve tarihini yeniden yaşatmak ümidiyle…

YAŞAYAN PARK, KUĞULU PARK’IN HAYATI
Kuğulu Park, Ankara şehrinin Kavaklıdere mahallesinde bulunan bir parktır. Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi’nin arasındadır. Parkın havuzunda, kuğular, kazlar ve ördekler yer alır.

Tarihi
Kuğulu parkın bulunduğu arazı, park olmadan önce içinden dere geçen kavaklık bir araziydi. Tunalı Hilmi Caddesi’ni de kapsayan Kavaklıdere semti, ismini bu dere ve kavak ağaçlarından alır. Arazinin güney tarafında Polonya Sefaretinin bahçeleri, kuzeyinde ise Kavaklıdere Şarapları’nın sahibi Cenap And’ın 1955’de yaptırdığı Sevda ve Cenap And Evi vardı. Kavaklıdere’den arta kalan gölet ve çevresi arazi 1958’de Ankara Belediyesi tarafından park haline getirilmiştir.

1957’de Atatürk Bulvarı’nın genişletilmesi için Polonya Sefareti topraklarının bir kısmı alınmıştı, 1964’te Polonya’nın bu kaybını tazmin etmek için Sefaret topraklarına bitişik başka topraklar ve bu arada Kuğulu Park’ın bir kısmı sefarete verildi.

Başta halktan fazla ilgi görmeyen park, Vedat Dalokay’ın belediye başkanlığı (1973-77) sırasında yeniden düzenlenince popüler bir yer oldu. Parkın adı, kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan gelir. Kuğulu parkın kuğularından üçü daha sonra Seymenler parkına nakledilmiştir. Bu kuğular daha sonra değişik zamanlarda Kuğulu Park’a geri dönmek için uçarken yüksek binalara veya ağaçlara çarpma sonucu ölmüşlerdir. Park’ta hâlen bulunan kara kuğular (Cygnus atratus) Çin hükümetinin hediyeleridir ve Pekin’den gelmişlerdir.

Kuğulu Park Ankara’nın sevilen parklarındandır. 2007’de hizmete açılan ve parkın yanından geçen Kuğulu Altgeçidi inşaatı sırasında, parkın kaldırılacağı söylentileri üzerine 2006’da protesto gösterileri düzenlendi. 2008 yılında, altgeçitin Kuğulu Park’taki bazı ağaçların kurumasına neden olduğu iddia edilmiştir.

Günümüzde
Parktaki havuzun yanı sıra, çocuk oyun alanları ve Atatürk Bulvarı’na bakan kısmında bir kafeterya vardır. Parkın girişinde, 2006’da dikilen, Ümit Öztürk’in eseri, Tunalı Hilmi’nin heykeli bulunur. “Öpüşenler” (Muzaffer Ertoran) parktaki bir diğer heykeldir.

Günümüzde kuğuları, kazları ve ördekleri ile bilinen parkta 24 farklı kuş türü bulunmaktadır ve bunlar parkta bir panoda belirtilmiştir.[14] Parkta kavakların yanı sıra, çınar, erguvan ve alıç ağaçları ile çeşitli çalı grupları yer alır.[15]

Tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Parka bitişik olan And Evi ve bahçesi de Anıtlar Kurulu kararı ile koruma altındadır.

Fauna ve Flora
Kuğulu Parkta parkın simgesi kuğularla birlikte 24 farklı kuş türü bulunmanın yanında doğal bitkiler içinde yer alan kavak, leylak, erguvan, çeşitli çalı gruplarıyla birlikte mevsimlik çiçekler de yer almaktadır.

Kaynak: Wikipedia

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir