Sen Mehteran Çağır, Başkası Kürtçe Halay Çeksin!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz “Mersin halkını galeyana getirecek davranışlara fırsat vermemek düşüncesiyle dışarıdan sanatçı getirilmesini yasaklayarak, doğabilecek olumsuz hareketlerin önüne geçmek istedik. Kendi müzisyenlerinin dışında belediyenin tesislerine dışarıdan sanatçı getirilmesini yasakladık. Şartlara göre oradaki sanatçı ile düğün yapılacak.” diye garip ve komik bir açıklama yapmış.

Ya ne tür müzik dinleyeceğini, düğününe hangi sanatçıyı çıkaracağını sana mı soracak bu millet?

İnsanların özgürlüğüne müdahale ederek, kısıtlayarak ve tercihlerine karışarak saçma sapan bir iş yaptığının farkına varsan keşke.

Bu yaptığınız uygulama o provokatör diye nitelendirdiğiniz kişilerin yaptığından daha da provokatif bir eylemdir.

Sen mehter marşını seviyor olabilirsin, açılışlara festivallere mehteran takımı çıkarıyorsun, senin görüşüne paralel sanatçıları etkinliklerine getiriyorsun. Şu ana kadar kimse bir şey demedi sana.

Bir başkası da düğününde Kürtçe halay çekmek isteyebilir, horon tepebilir, oyun havası çaldırabilir, semah dönebilir… Sen de ona saygı duyacaksın.

Unutma burası Mersin! Senin de dediğin gibi burada Türk, Kürt, Arap, Alevi, Sünni, Gayrimüslim vs. farklı kültürlerden, farklı mezheplerden insanlar bir arada yaşıyor.

Sen RTE’nin yaptığı gibi %32 ile %68′e hükmetmeye kalkarsan, kendi düşünceni, bakış açını dayatmaya çalışırsan Mersin’in huzuru kaçar. İşte o zaman sağda solda provokatör arama aynaya bak.

Daha önce düğünlerde Kürtçe şarkı söylenip halay çekilirken hiçbir Türk rahatsız olmuyordu, Türk düğününden de Kürtler rahatsızlık duymadı. Nereden çıktı bu uygulama? Ne yapmaya çalışıyorsun? Bunu  Türk ve Alevi bir vatandaş olarak soruyorum…

Başarısız bir belediye başkanının ardından iyi bir fırsat yakaladın başkan oldun. Bu şans bir daha geçmez eline. Farklı görüşlerden, farklı partilerden insanlar da desteklemiş seni, almışsın %32′yi.

Mersin’deki bu barış ve huzur ortamını da iyi değerlendir. O çevrende seni yönlendirmeye çalışan partililerinin gazına gelip de partizanlık yapma bence, hata edersin.

Kimseyi ötekileştirme, herkesin Başkanı ol. Siyasi ideolojin, sert mizacın, kibirin ve inatçılığın kaybetsin, ama Mersin ve Mersinli kazansın… Yıllar sonra kötü hatırlanmayasın…

Arda ŞENTÜRK – ardasenturk1903@gmail.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir