Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Utf-8 İçin Türkçe Karakter Sorunu

Utf-8 dilinde sıkça yaşanan problemlerden biri karakter sorunu. Elinizdeki mevcut dosyanın karakter setini Türkçe yaptığınızda yada websitenizin hostunu taşıdığınızda sitenizde Türkçe karakterlerin tuhaf şekillerle görüldüğüne tanık olmuşsunuzdur. Hatta bu Türkçe karakter sorunu nedeniyle sitenizi w3.org da validate etmeye çalıştığınızda web sitenizin dil kodlamasının tanınmadığı uyarısını alırsınız. İşte bu kodlama için Türkçe karakter sorununu aşağıda anlatacağım yöntemle çözüyoruz.

Dil dosyanızda , sitenizdeki eklentilerin herhangi bir yerinde yada kullanmış olduğunuz temanın içeriğinde Türkçe karakter varsa utf-8 dil kodlamasında bu farklı karakter olarak algılanacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanı aşağıdaki tabloda bulunan Türkçe karakterlerin utf-8 karşılığını kopyalarak sitenizdeki Türkçe karakter ile değiştirmeniz gerekiyor.

Türkçe Karakter UTF-8 Karşılığı
İ Ä°
ı ı
Ö Ã–
ö ö
Ü Ãœ
ü ü
Ç Ã‡
ç ç
Ğ ÄŸ
ğ ÄŸ
Ş Å
ş ÅŸ

Örneğin içeriğinizde “Tasarım” yazısı var diyelim. Bu kelimedeki “ı” harfi utf-8 dilinde tanınmayacaktır. Bu Türkçe karakteri tablodaki karşılığı olan “ı” karakterleri değiştirip “Tasarım” şeklinde yazdığınızda sitenizin görünümünde ve karakter kodlamasında hiçbir sorun yaşamazsınız.

Not: Bu değişiklikler yazı içeriğinizde değilkod sayfalarınızda yapılacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir