Rakamlarla siyasetin Twitter karnesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde sadece Türkiye’den milyonlarca insan sosyal medyada yer alıyor. Öyle ki sadece Türkiye açısından baktığımızda fikirlere iyi ya da kötü cevap veren büyük bir kitle var.

Sosyal medyada günlük hayata dair yaşananların aktif olarak konuşulduğu bir ortam var. Türkiye’de siyasetin gündemi belirlediği düşünüldüğünde aslında Türkiye’deki Twitter aktif bir meclis ve siyasiler de bunlara kayıtsız değil. Milyonlarca seçmenin bulunduğu ortamda onlar da yerlerini almış durumda.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği’ne  bağlı Sosyal Medya ve Siyaset Çalışma Grubu TBMM’deki milletvekillerinin sosyal medyadaki performanslarını ölçümleyen bir araştırma yaptı. Hürriyet’ten Alp Ulugay da bu istatistikleri haberine taşıdı.

Çalışma grubunun üyeleri Beyru Yıldırım, Emre Gölçek, Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Gülüm Şener,  Haydar Kömürcü ve Sefa Zengin vekillerin 18 Mart ile 1 Nisan tarihi arasındaki performanslarını inceledi ve ortaya ilginç bir sunum çıktı.

SİYASETİN TWITTER MACERASI 2009’DA BAŞLADI

TBMM’nin Twitter’la olan ilişkisi 2009’da başlıyor. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu’nun ilk Twitter hesabını açtığı tarih 2009. 2009’da 8 Ak Partili ve 6 CHP’li Twitter hesabı açtı. MHP ve BDP’lilerin Twitter mazisi ise 2010’da başladı.

DÖNÜM NOKTASI 2011 SEÇİMLERİ

Milletvekilleri 2011 seçim döneminde propaganda amacıyla bir bir Twitter kullanmaya başladı.

Gelelim günümüze. Günümüzde neredeyse tüm milletvekillerinin birer Twitter hesabı var.  Şu an TBMM’deki toplam 548 milletvekilinin yani yüzde 55’inin Twitter hesabı bulunuyor.

Vekil başına düşen takipçi sayısı 35.895. Vekilllerin kişi başına takip ettiği kişi sayısı ise 350. Vekiller %15 oranında sahte takipçi kullanıyor. Bugüne kadar 452.389 tweet attılar.

EN ÇOK PARTİ LİDERLERİ TAKİP EDİLİYOR

Araştırmaya göre siyasi partiler arasında en fazla takipçi AK Partili vekillerin. 6.878.849. İktidar partisini CHP takip ediyor. CHP’li vekillerin 2.377.693. MHP’li vekillerin 773.753, BDP’lilerin ise 741.945 takipçisi var.

Rakamları yükselten ise liderler. Öyle ki Devlet Bahçeli sayesinde MHP yüzde 61’e ulaşıyor. CHP’de liderin payı yüzde 47, Ak Parti yüzde 36, BDP’de ise yüzde 16.

EN ÇOK TAKİPÇİSİ OLAN VEKİL

En çok takip edilen siyasetçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın 2.473.831 takipçisi bulunuyor.

Bugüne dek en çok retweet edilen milletvekili ise Ak Parti’den eski milli futbolcu ve yorumcu Hakan Şükür. (5790 kez)

En çok takip edilen milletvekili: Kemalettin Yılmaz (MHP)

En çok inaktif takipçiye sahip vekil: Demir Çelik (BDP)

En çok sahte takipçiye sahip vekil: Hüseyin Samani (Ak Parti)

En fazla tweet atmış milletvekili: Lütfü Türkkan (MHP)

Günlük en fazla tweet atmış vekil: Şirin Ünal (Ak Parti)

VEKİLLER iPHONE’CU

Vekillerin tweet atmak için en çok kullandığı cihaz iPhone oldu.

PARTİLERİN TWITTER KARNESİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir