17 Ağustos 1999 Marmara Depremini Unutmadık!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

17 Ağustos 1999 saat 03.02’de meydana gelen depremde 17 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. 

Marmara depreminin üzerinden 15 yıl geçti. Bugün sormak lazım olası bir depreme karşı ne kadar bilinçli ve hazırlıklıyız?

Türkiye bir deprem ülkesidir; depremden korkmak, kader demek yerine önlem almamız gerek. Eski deprem yönetmeliğine göre inşa edilen yapılar kontrol edilmeli ve gerekliyse kentsel dönüşümler sağlanmalı. Vatandaşlarımız küçük yaştan itibaren deprem hakkında bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Her an yeni bir depremle karşı karşıya kalabiliriz; depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.

Sorgulanması gereken bir başka konu da, deprem vergisi adı altında toplanan milyarlarca lira ile neler yapıldı?
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu paraları sağlık, eğitim ve duble yollara harcadıklarını söylemişti. Ne yani hayatını kaybeden binlerce insan sayesinde duble yollarımız mı oldu? Bir sonraki depremde cenazelerimizi duble yollarla rahat götürebilmemiz için mi bu yatırımlar? Deprem için toplanan para, depreme karşı harcanmalıdır. Aksini nasıl düşünebiliriz?

Her seçim öncesi demir ağlarla ne örmüşler, biz yaptık biz, duble yol yaptık diye vatandaşa caka satan AKP hükümeti bir sonraki depremde yitip gidecek canların baş sorumlusudur…

Depremde yitirdiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Deprem öldürmez, sağlam inşa edilmeyen yapılar öldürür…

Arda ŞENTÜRK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir