Kuruluştan, kurtuluşa… #KorkmaCHPvar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi, temellerini Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden alan; kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan bir partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiş; ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek partili rejimin tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Bence, bizim milletimiz birbirinden çok farklı menfaatleri takip edecek ve bundan dolayı da mücadele halinde buluna gelen çeşitli sınıflara malik değildir. Memleketteki sınıflar birbirlerine lazım olan ve birbirlerini tamamlayıcı ve bütünleyici mahiyettedir. Onun için de Halk Fırkası bütün sınıfların haklarını, yükselme sebeplerini ve saadetini sağlamak yolunda çalışmalarda bulunacaktır” sözlerinden de anlaşılacağı gibi, Cumhuriyet Halk Partisi,  sınıf, din, dil, ırk, mezhep ve etnik kökenine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi aynı çatı altında birleştirmeyi amaçlayan tek partidir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla gurur duymak biz CHP’lilerin en doğal hakkıdır.  Ancak gurur duyma hakkımız olduğu kadar, bu tarihi daha da ileriye götürmek gibi büyük bir sorumluluğumuz da bulunmaktadır. Tarihimizle övünerek ya da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizlere bıraktığı mirası koruyarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve CHP’yi hak ettiği yerlere getiremeyiz. Bu bilinçle görev ve sorumluluklarımızın farkında olup partimiz adına yapacağımız çalışmalarla zor günler yaşayan ülkemizi, tıpkı Cumhuriyet’in kuruluşundaki gibi aydınlığa kavuşturmak boynumuzun borcudur.

9 Eylül 1923’ten bu yana 92 yıldır “Türkiye’nin zaptedilemeyen kalesi” olan partimizin kuruluş yıldönümünü kutlar; CHP için ve vatanımız için gönülden mücadele eden tüm yoldaşlara şükranlarımı sunarım.

Arda ŞENTÜRK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir