Nükleer Santrale Karşı Yeryüzü İftar Sofrası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

nukleere-karsi-yeryuzu-sofrasi111

Mersin’de nükleer karşıtı çevreciler, Akkuyu NGS firmasının bir otelde verdiği iftar yemeğine alternatif olarak aynı otelin önünde ‘Yeryüzü Sofrası’ kurarak tepkilerini dile getirdiler.

Merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Hilton Oteli’nde, Akkuyu NGS tarafından özel bir davetli grubuna iftar yemeği verileceği bilgisini alan yaklaşık 100 çevreci, tepki olarak otel girişinin yanındaki kaldırıma yeryüzü iftar sofrası kurdu. Basına kapalı olan ve Akkuyu NGS yöneticilerinin de katıldığı iftar yemeğine tepki gösteren çevreciler, evlerinden getirdikleri yemeklerle otel önüne serdikleri yer sofrasında iftar yaptılar.

Haramilerin sofrasında diz çökenlere inat halkın sofrasında bir arada iftar açıyoruz diyen çevreciler evlerinden getirdikleri yemekleri iftara katılanlarla paylaşarak, kurdukları yeryüzü sofrasında nükleer santrale karşı birlik mesajı verip nükleerin zararlarına dikkat çektiler. Aralarında CHP ve HDP’li parti yöneticilerin ve dernek temsilcilerinin de bulunduğu çevreciler hem nükleer santrale hem de zengin sofralardaki iftar yemeklerine olan tepkilerini ortaya koyarak, iftarın her kesimden insanı bir sofra etrafında toplayan önemli bir unsur olduğunu vurguladılar.

Mersin NKP Dönem Sözcüsü Gazi Düz yaptığı açıklamada, Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Beldesinde hem doğayı hem de insan yaşamını tehdit eden bir nükleer santral yapılmasının planlandığını belirterek, “Mücadelemiz bu nükleer santralin yapımına karşı durmak. Bugün de nükleer santrali yapan firmanın burada bir iftar yemeği düzenlediğini duyduk. Yani halkın taraftar olmadığı, ama bu nükleer enerji üzerinden kendisine fayda sağlayacak kurumların ve bazı kesimlerin katıldığı bir yemek var burada. Biz de bugün bu yemeğe alternatif olarak halkın da burada olduğunu, halkın da düşüncelerini ifade ettiğini ve nükleer santral istemediğini bu şekilde göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Bu santralin varlığının sadece burada yaşayan insanlar için değil, tüm Türkiye ve Akdeniz’e kıyısı olan herkes için tehdit olduğunu öne süren Düz, “Biz artık bu tehdidin ortadan kalkmasını istiyoruz. Gelişmiş ülkeler bu tehdidi kaldırmak için adım atıyorlar. Biz başka ülkelerin terk ettiği bir enerji türüne karşı durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Akkuyu’da Nükleer santral yapılmaması için, uzun bir süredir mücadele veren NKP sözcülerinden aynı zamanda Mersin Tabip Odası Başkanı olan Ful Uğurhan ise “Biz Türkiye’ye nükleer santral yapmaya niyetlenen Rus şirket Akkuyu NGS’nin Hilton’da bir iftar yemeği vereceğini, üstelik bunu devlet erkanına ve yandaşlarına vereceğini öğrendik. Bizde ülkesine Nükleer santral yapılmasını istemeyen yaşam hakkı savunucuları olarak yeryüzü sofrası kurduk. Hepimiz yanımızda getirdiğimiz yiyeceği yanımızdakilerle paylaştık” diyerek, “Zaten bu Hilton da verilen yemeğinde saçmalığı ortada zengin lüks otellerde işte din adına iftar yemekleri, bu çok trajikomik durumu görünür hale getirdik. Yani lüks otelde Rus şirketin Türkiye de iftar yemeği vermesi kadar trajikomik bir şey olamaz. Biz onunla bunun tezatlığı da görünsün istedik” dedi.

“1-9 Ağustos arasında bizim Akkuyu’da kampımız var. Biliyorsunuz 6-9 Ağustos arası Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atom bombasının atılmasının yıldönümü, o günleri içine alacak bir dizi etkinlik yapacağız.Türkiye’de ve dünyada nükleer santralin kurulmasına gerek yok. Nükleer’in çok tehlikeli bir enerji üretme şekli olduğunu dünya yaşadığı deneyimlerle öğrendi” diyen Uğurhan “Fukuşima Çernobil gibi bütün bunları öğrendik.Ve bir sürü yenilenebilir enerji kaynakları ortada. Şimdi bunların yapılmasının tek nedeni aç kalan nükleer lobi kendine yer arıyor. Ve Ürdün Suudi Arabistan Türkiye gibi demokrasisi çok oturmamış ülkelerde pazar buluyor. Biz bu nedenle bu ülkenin sahipsiz olmadığının kanıtlarıyız aslında ve göreceksiniz biz bu santrali yaptırmayacağız” ifadelerini kullandı.

nukleere-karsi-yeryuzu-sofrasi112nukleere-karsi-yeryuzu-sofrasi113nukleere-karsi-yeryuzu-sofrasi114nukleere-karsi-yeryuzu-sofrasi115

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir