“Jeolojik Zaman Denizlerinden Fosiller” Mersin Deniz Müzesinde Sergileniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan’ın akademik çalışmalarından derlediği bilgileri, fosil örnekleri ve destekleyici posterlerin Mersin Deniz Müzesi’nde sergileneceği bölüm, düzenlenen törenle açıldı.

Eğitim ve teşhir amacıyla sürekli olarak sergilenecek olan bölümün açılış töreni 10 Ocak 2013 Perşembe günü Mersin Deniz Müzesi’nde gerçekleşti. Tören, Mersin Deniz Müzesi Komutanı Dz. YB. Özgür Murat Olcay’ın karşılama konuşmasıyla başladı. Dz. YB. Olcay konuşmasında oldukça kısa bir süre içinde, büyük özverili çalışmalar sonucu Mersin Deniz Müzesi’ne eklenen yeni bölüm ile müzenin tanınırlığının artacağını vurguladı.

Dz. YB. Olcay’ın ardından söz alan Prof. Dr. Nurdan İnan konuşmasında, uzun süredir gerçekleştirmeye çalıştığı bir hayalinin gerçekleşmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. ‘Jeolojik Zaman Denizlerinden Fosiller’ temalı salonda 123’ü denizel cinse ait toplam 312 fosil örneğinin sergilenmekte olduğunu, her bir fosil örneğinin yanına yerleştirilen etikette, fosilin cins adıyla birlikte jeolojik yaşının milyon yıl olarak belirtildiğini aktaran Prof. Dr. İnan, solonun duvarlarında da fosil gruplarının en belirgin genel özelliklerinin anlatıldığı poster panoların yerleştirildiğini belirtti.

Salonda, fosil yaşlarının algı ve karşılaştırma kolaylığı için Jeolojik Zaman Çizelgesi panosuyla birlikte jeolojik zamanın son 6 yüz milyon yılında dünyanın coğrafyası, Tetis denizlerinin hikâyesi ve ülkemizin bu denizlerden yükselişini gösteren yansı sunumu da eklendiğini söyleyen Prof. Dr. İnan, konuşmasını projenin gerçekleşmesine katkı sunanlara teşekkür ederek bitirdi. Törenin ardından Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren tarafından Prof. Dr. Nurdan İnan’a günün anısına bir plaket takdim edildi.

Konuşmaların ardından Deniz Müzesi Komutanlığı’nın ‘Zaman Denizlerinden Fosiller Seksiyonu’nun açılışı nedeniyle düzenlediği resepsiyona geçildi. Resepsiyona,  rektör yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Aksan’ın yanı sıra Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim İnan, öğretim elemanları ve davetliler katıldı.

nurdan-inan-fosil-sergi3

nurdan-inan-fosil-sergi2

Yenişehir Gündem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir