CHP’li Aytuğ Atıcı: “Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AYTUG ATICI'NIN BASIN TOPLANTISI

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bütün milletvekillerini göreve çağırdığını belirterek, “Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Nükleer santralde bir sızma olduğunda AKP’li, CHP’li, MHP’li, HDP’li, Kürt, Türk, Arap, Sunni, Alevi demeyecektir, herkesi öldürecektir. Gelin bunu partiler üstü bir yaklaşımla ele alalım ve ‘nükleer santrale hayır’ diyelim” dedi.

Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Mersin’in Akkuyu bölgesine yapılması planlanan nükleer santral için hazırlanan ÇED raporu konusunda kamu kurum ve kuruluşlarının bildirdikleri görüşlerin halktan gizlendiğini ifade etti.

Atıcı, böyle bir durumun ancak derebeyliklerde olacağını savunarak, “Gerçekleri gizlerseniz bir başka Soma faciası daha yaşarsınız. Eğer Soma’da gerçekler gizlenmeseydi, karbonmonoksit ölçümlerinin gereği yapılsaydı, denetimler iyi yapılsaydı insanlarımız ölmeyeceklerdi. Kaza olabilir ama ölmeyeceklerdi. Şimdi Soma’da bir kömür madenini işletemeyen mantık Mersin’de nükleer santral işletmeye çalışıyor” dedi.

Nükleer santralin hem ekonomik olarak hem de sağlık açısından zararlı olduğunu öne süren Atıcı, şunları kaydetti: “Türkiye’de sen eğer yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretemezsen anlarım. Nükleere mecbursun. Ama benim buna ihtiyacım yok. Güneş enerjisi santrali kurabiliyorsun. Gel şu nükleer sevdadan vazgeç. ‘Soma patlayacak’ dedik. AKP bizimle beraber ‘Soma’da araştırma yapıyorum’ deseydi bu facia olmayacaktı. Şimdi söylüyorum nükleerde de bu facia yaşanacak. Amaç zarar olmadan önlem almaktır. Ben buradan AKP’li, MHP’li, HDP’li, CHP’li bütün milletvekillerini göreve çağırıyorum. Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Nükleer santralde bir sızma olduğunda AKP’li, CHP’li, MHP’li, HDP’li, Kürt, Türk, Arap, Sünni, Alevi demeyecektir, herkesi öldürecektir. Gelin bunu partiler üstü bir yaklaşımla ele alalım ve ‘nükleer santrale hayır’ diyelim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir